Od autorky už jsem jednu knihu četla a celkem se mi líbila. To ale nebyl důvod, proč jsem sáhla po další, protože předchozí zkušenost s autorkou jsem si uvědomila až po dočtení. Skutečný důvod byl trapně obyčejný a všední. Lákala mě anotace a taky to, že mě prostě baví kombinace uzavřeného muže a trochu ztřeštěné ženy.
Anotace:
Hallie Welchová nikdy nezapomněla na Juliana
Vose, syna majitelů rozlehlých vinic, který ji kdysi skoro políbil. Pracuje
jako zahradnice a právě získala zakázku na jeho rodinném panství. Jenže Julian
už její dávnou lásku nepřipomíná ani trochu. A navíc si na ni nevzpomíná.
Julian má v plánu napsat během studijního volna román. Ale
jak to má provést, když mu Hallie zahradničí přímo před okny? Chodí všude
pozdě, je výstřední, věčně umazaná od hlíny, a přitom tak neuvěřitelně krásná,
že se Julian nedokáže soustředit na nic jiného. Muži, který si žehlí i ponožky
a všechno má přesně naplánované, nedává její živelná energie smysl, ale zároveň
je na ní něco důvěrně známého…
…
U tohoto příběhu jsem objevila zvláštní efekt, který se mi občas ze záhadných důvodů zjevuje. Při čtení a bezprostředně po něm jsem byla z knihy nadšená, doslova pohlcená kouzlem. Postupem času se sice kouzlo vytrácí a už vidím na knize i více chyb, ale při čtení jsem si to prostě jen užívala. A jsem si poměrně jistá, že kdybych se začetla podruhé, užiju si to stejně. I přes moje výhrady. To je podle mě pro knihu dobrá vizitka. Na druhou stranu příběh není natolik výjimečný, aby mě přiměl číst podruhé, jako některé moje oblíbené romantiky, které jsem četla vícekrát.
Přes to ale můžu knihu doporučit jako dobře napsaný oddechový příběh, který dodá přesně to, co očekáváme od podobných knih a ještě takovou formou a s tak zajímavě protikladnými postavami, že se jen těžko dalo odtrhnout od čtení. Jen o něm nesmíte po dočtení moc přemýšlet.
Po pěkné zkratce se na to podívejme podrobněji:
Musím uznat, že autorka má zajímavé nápady na kombinace postav. V předchozí knize, co jsem od ní četla, to byla insta-princezna a námořník, teď to byla potrhlá hippie-zahradnice a extrémně organizovaný profesor a spisovatel. Opět to byla kombinace, která se hodně povedla, a postavy mě bavily.
Hallie, jak jsem ji poznala, mě nejdřív vůbec neoslovila. Připadala mi až příliš ztřeštěná, roztěkaná a celkově tak nějak v nesouladu – nevěděla prostě kým je, kam patří ani co by chtěla a kam by měla svůj život směřovat. Na první dobrou připomínala hippie vílu a ne dospělou bytost. Nějak jsem nechápala, jak dokáže podnikat a ještě se i uživit. Body autorce přičítám za to, jak tuhle zběsilou rozevlátost a chaotičnost své postavy později vysvětlila. Ona byla čistá energie nespoutaná schopností se zarazit, když se pro něco rozhodla, následovaná smečkou tří stejně neukázněných psů. Nejstálejší věcí u ní byla láska k Julianovi, kterého chtěla od střední a překvapivě si kvůli tomu nenašla nikoho jiného. Jakože vůbec nenašla (mrk, mrk). V tom jak byla její postava napsaná, mi to připadalo naprosto neuvěřitelné. Přitom ctitel do jakéhosi vachrlatého milostného trojúhelníku by tu byl.
Jeho, tedy Juliána, jsem naprosto chápala v tom, jak rušivě na něj Hallie působila. Ona vážně byla trochu dynamit. Zároveň jsem i chápala, co člověka, jako je on, na ní přitahuje. Ona ho prostě rozhodila na tolik, že si jí musel všímat chca nechca. Krom toho, že dost přitahovala pozornost, byla i dost hezká a vnadná. Asi by celkem osamělý a heterosexuální chlap musel být impotentní, aby si takové holky nevšiml. Což teda on rozhodně nebyl, jen preferoval pouze nezávazné sexuální vztahy bez citů. Ona v něm navíc probouzela poměrně silný ochranitelský pud, což bylo na jednu stranu sympatické, ale už trochu méně romantické. Prostě touha potěšit ji a rozesmát, odstranit jí problémy z cesty se stala jeho novou posedlostí. A s posedlostmi on měl zkušeností dost. Tedy ne úplně ve špatném. Kvůli panickým atakám byl posedlý plánováním, přísným časovým rozvrhem a vyžadoval svůj klid a řád.
Oba museli překonat dost komplikovanou zátěž z minulosti. Hallie její dětství způsobilo totální neukotvenost a ztrátu sebe sama, což se ještě zhoršilo úmrtím její babičky, která jediná ji dokázala usměrnit a dát jí pocit nějakého smyslu. Hallie měla před sebou velký úkol - najít způsob, jak se zklidnit, najít sebe samu a přestat pořád utíkat. Juliánovi přineslo dětství chladnou rodinu, pochybnosti o sobě a panické ataky. Jistotu a bezpečí našel v přísných rituálech, které naprosto do puntíku dodržoval. Potřeboval najít odvahu a důvod se z nich vymanit.
Zajímavé je, že k těmto dvěma by se mi skvěle hodilo přátelství s výhodami. V tomto módu by si oba mohli hodně dát a hodně dostat zpět. Ale jsme v romantickém žánru, takže víme, jak to dopadne. Jako bonus ke svým problémům se tedy museli ještě poprat se vzájemnou přitažlivostí a výrazným - chce se mi skoro říct nepřekonatelným - osobnostním nesouladem.
Na zápletce není nic komplikovaného. Vlastně je celkem běžná pro romantické příběhy. Dva k sobě se naprosto nehodící, ideálně jeden, který je už dopředu nakloněn vztahu, na sebe narazí a prostě to jako kouzlem začne klapat. Jako vždycky hodně záleží na zpracování postav a na kulisách, do kterých to autor všechno narve. Tady se to povedlo téměř na sto procent.
Začátek mě neskutečně chytnul. Smířit se s ní bylo sice trochu náročnější, protože ona je ztělesněním chaosu a otravnosti, jenže když si na ni zvyknete, je vlastně dobře zvoleným protikladem k Julianovi, který je zase extrémně organizovaný. Vůbec si nejsem jistá, kterého z nich bych chtěla ve svém okolí, protože představovali dva docela náročné extrémy povah. Každopádně střety mezi nimi byly podařené a do příběhu to přineslo pořádné jiskření. Pod vzájemným vlivem se začnou oba trochu měnit – on se víc uvolňuje a otevírá a ona není tak extrémní rapl (což jsem ocenila).
Příjemným bonusem bylo i to, že ona se živila jako zahradnice. Parádně to k ní sedělo a do knihy to vneslo příjemný prvek. Stejně dobré bylo i zvolení způsobu obživy Juliánovy rodiny – rodinné vinařství Voss je pecka. Autorka zapojila i komplikace v podobě nového brutálně moderního obchodu s vínem a vinárny, který se snaží převálcovat konkurenci v podobě tradičního obchůdku a vinárničky s atmosférou. Také Vossovské vinařské impérium mělo trochu potíže. Mně se líbilo, jak pěkně autorka tyto komplikace spojila do zajímavého příběhu a použila je jako rámec pro vznikající vztah svých dvou hrdinů. Celkem se mi líbila i záležitost s „tajnou ctitelkou“. Na jednu stranu to sice bylo trochu hloupé, v ději vlastně i zbytečné, ale k Hallie to nakonec docela sedělo.
Líbila se mi překvapivě i myšlenka dávné středoškolské lásky, která byla sice ztracená, ale nikdy zapomenutá. V realitě sice celkem nepravděpodobné, ale v románu dost milé. Protože Hallie samozřejmě nežila ve vzduchoprázdnu a její osobnost byla dostatečně oslnivá, existoval tu i vcelku dobrý milostný trojúhelník. Chudák třetí se však nikdy nedostal z kamarádského statusu. Přitom se mi zdá, že on by byl pro ni partnerem mnohem lepším. Asi by sex nebyl kdoví jaký, ale partnerství rozhodně ano. Bez extrémů ve vášních, ale s pořádnou porcí stability. Námět na vášnivý romantický příběh to ovšem nebyl :)
Plusovým bodem byla skvělá chemie mezi postavami. Možná dokonce až moc skvělá. Skoro jsem přemýšlela, jestli vůbec bude něco víc než sex. Asi by mi připadalo uvěřitelnější, kdyby nebylo. Opravdu jsem jim věřila, že se nemůžou dočkat, až spolu skončí pod duchnou. To napětí bylo úplně hmatatelné. Jen jsem si nebyla jistá těmi city – hlavně z jeho strany. Že ji chce dostat do postele, to jsem mu věřila okamžitě. Že si ona chce naplnit svou posedlost chlapem, kterého chce od střední a konečně ho ulovit, to taky. Ale vztah? Inu, to tak úplně ne. Zdálo se mi, že jejich osobnosti se k sobě až moc nehodí. Ale na pořádné jiskření, to zase ano.
No a jsme zase u toho, tak se vrhnu do těch „vášní“.
Se sexem v této knize jsem měla poněkud zvláštní vztah. Na jednu stranu mi nevadil, byl docela žhavě napsaný, jenže jakmile na to došlo, začalo mi to připadat přeci jen trochu zvláštní kvůli typickým nešvarům. Nevím, kde kdo byl na tom, že u toho mezi dvojicí musí probíhat milion keců. Vážně, dvě tři věty bych ještě vydržela, ale všeho moc škodí. Nevadilo mi, že byl Julián poněkud přisprostlý, celkem se to hodilo k jeho nátuře – když už se pustil z řetězu, tak komplet. Tady toho žvanění nebylo ani tolik, jako třeba v Cizince, ale přeci jen bych některé okamžiky raději bez toho plkání. Informace o velikosti hrdinovy chlouby bych taky klidně oželela. Myslím, že zrovna tato skutečnost může v sexuálních scénách klidně chybět, pokud nejde o vysloveně erotickou knihu. Navíc se mi tu opět stalo to, co se mi stává často. Jakmile se spolu dvojice vyspala, všechno kouzlo a jiskření mezi nimi bylo pryč. V přímočaře eroticky zaměřených knihách mi to nevadí a nestává se mi to, ale v romantikách vždycky nebo spíš v naprosté většině případů. Přisuzuju to tomu, že autoři poslední dobou budují pro čtenáře především sexuální napětí, nikoli vztah a city mezi postavami. Ona touha se píše lépe, než city :) A jakmile se ti dva spolu vyspí, touha je fuč a co teď? Ano, netajím se tím, mám raději romantiky bez žhavého sexu.
Tady ještě ke všemu nenaplněnou touhu vystřídala divná vztahová hysterie – tedy až po extrémní odtažitosti, které jsem (z jeho strany) nicméně rozuměla. Ano, nedorozumění, které je součástí každé podobné knihy, zde bylo opravdu podložené pádným důvodem, ne nějakou stupiditou nebo nekomunikací bez důvodu a domněnkami. Z jeho strany. Z její tak úplně ne, protože ona se zachovala jako typická ženská z romantických knih. Jít na něj prostě zazvonit a vyříkat si to by „bylo blbý“. Ona si raději „myslí“ proč s ní asi nemluví a je si jistá, že jsi zavrhl. S tím, jak zná jeho povahu… aha… jasný! Jeho úzkostné stavy byly tady popsané poměrně dost přesvědčivě. A ona věděla, že je schopný reagovat trochu extrémně.
Šťastný konec v mých očích dost zazdil romantiku, protože to, co předváděli, byla až hysterie a na mě to působilo strašně pateticky a nevěrohodně. Chování jeho k ní mi připadalo tak říznuté posedlostí, že z toho šel spíš strach než nějaký pocit romantiky. Možná to souviselo s jeho úzkostnými stavy? Nevím.
Až na tu zběsilost na konci jsem si příběh každopádně opravdu užila. Nechybělo tomu nic, co bych od podobného příběhu chtěla. Prostě super romantická jednohubka, sice předvídatelná, ale svěže a s vtipem napsaná. Autorka představila i další postavy Juliánovu sestru Natálii a ne moc úspěšného vinaře a bývalého vojáka, o kterých bude volné pokračování. To si rozhodně ujít nenechám. Mám takové tušení, že ti dva spolu budou další třeskutá kombinace. Navíc jsem zvědavá, jestli tam padne i nějaké to slovo o Julianovi a Hallie. Kam se asi jejich vztah dostane?
Za knihu moc děkuji Nakladatelskému domu Grada.
Za knihou račte tudy.
Další knihy autorky
na bloGu:
O knize:
Autor: Tessa Bailey
Překlad: Jakub Chodil
Vydal: Nakladatelský dům Grada (Cosmopolis)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 320