15. 12. 2021

Kmotry

 

Čtyři ženy, druhá světová válka, newyorské podsvětí a rodinný podnik, který je třeba řídit…




Kmotry pro mě byly lákavé z toho důvodu, že slibovaly nahlédnutí na ryze mužský obor „podnikání“ ženskýma očima. Připadalo mi to zajímavé, protože nic podobného jsem zatím nečetla. Příběh je navíc umístěn do mého oblíbeného města a doby, která byla zajímavá sama o sobě.

 

Anotace:

Dosud žily ve stínu svých mužů. Teď budou určovat pravidla.

Filomena je bystrá a vynalézavá Italka s nelehkým dětstvím, která se v čase druhé světové války přijíždí provdat za Maria, benjamínka rodiny. Amie, krásná a snivá Francouzka ze státu New York, se zamiluje do nejstaršího z bratrů Johnnyho a s jeho pomocí unikne hrubiánskému manželovi. Lucy, nezdolná irská zdravotní sestra, odejde z přísně vedené svobodárny a provdá se za Frankieho, živočišného prostředního syna. A jediná dcera v rodině, oslňující Petrina, absolvovala s vyznamenáním Barnard College i přes prožité trauma, které málem způsobilo rodinný skandál.

Všechny čtyři ženy se vzájemně staly kmotrami svých dětí a našly naději a útočiště v prosperující rodině svých manželů a v jejich přepychovém domově. Užívaly si newyorského života s jeho vybraným stolováním, bohatě zásobenými obchodními domy a rafinovanými nočními kluby.

Ale tajnosti z jejich minulosti vyplouvají na povrch a vedou k nečekaným důsledkům a zradám, které hrozí odhalením jejich důmyslných plánů. A když jejich manžele odvedou válečné či jiné povinnosti od domácího krbu, kmotry se musejí samy potýkat s gangstery, jako jsou Frank Costello a Lucky Luciano, kteří ovládají newyorské ulice.

Kmotry odmítají přistoupit na pravidla světa mužů a povznesou se nad vzájemné rozdíly a třenice, aby mohly společně ochraňovat své milované a našly vlastní cestu k úspěchu, lásce, odpuštění a budoucnosti, o níž vždy snily.

 


Kniha začíná v roce 1980ve chvíli, kdy Nicole, mladá dívka z dobré rodiny, přichází za svojí kmotrou, protože cítí v rodině nějaké tajemství, o němž matka nechce mluvit. Nicole chce mít jistotu, že tajemství z minulosti nemůže ohrozit ji a jejího manžela advokáta, který právě může postoupit v kariéře a dostat se do politiky. Pochopitelně si ho budou prověřovat tajné složky a Nicole má tušení, že minulost rodiny není čistá jako lilie. Kmotra se uvolí s tajemstvím svěřit a začne vypravovat:

V jejích vzpomínkách se příběh dostane do třicátých let - předválečného období a sleduje osudy čtyř nejdůležitějších žen v rodině.

Hned na začátku autorka představuje své hlavní ženské hrdinky v samostatných kapitolách. Dozvěděla jsem se, jaké bylo jejich dětství, mládí a jak se přihodilo, že se tři z nich provdaly do rodiny italských přistěhovalců, kteří měli tak trochu něco společného s mafií.

Holky měly osudy dost různé a dá se říci, že díky tomu, co prožily, udělaly nebo co se jim prostě přihodilo, se dokázaly začlenit do rodiny, kde odvaha, neústupnost a hrdost byly sakra potřebné vlastnosti. Všechny měly také dost odhodlání a oddanosti rodině a byly ochotné bojovat za své děti způsobem, který se tenkrát u žen nenosil.

Filomena – chudá dívka z malé italské dědiny, která neměla dětství, o které by někdo stál. Měla ale štěstí v neštěstí a podařilo se jí dostat do Ameriky. Jistá rodina bohatých a vlivných Italů jí zaplatila cestu a přivezla si ji jako nevěstu pro nejmladšího syna Maria.

Amie – nesebevědomá dcera hostinského, která si vzala hloupého a násilnického muže. Díky němu se však seznámila s Johnym, svým druhým manželem.

Lucy – zdravotní sestra, jejíž život také nestál za mnoho, dokud nepotkala Frankieho, který si ji vzal i přes to, že už měla dítě.

Petrina – jediná z nich se v rodině už narodila a stala se švagrovou tří předchozích slečen. Netrpěla nikdy nouzí, ale v mládí to také neměla lehké.

Tyhle čtyři dámy, matky a manželky, se budou muset spojit, aby v těžkých časech za druhé světové války udržely rodinný podnik v chodu a chránili finanční zájmy pro své děti. Člověk by si řekl, že je mafiánské podsvětí nikdy nebude brát vážně, protože jsou ženy. Tyhle si ale dokážou jít za svým. Jejich motorem není ani tak touha po moci a zisku, ale spíš potřeba zabezpečit rodinu finančně a zajistit jim bezpečí před zaplétáním se s mafií. Pro svoje děti totiž chtějí úplně jiné životy, než jaké by měly, kdyby rodina pokračovala dál a hlouběji do sfér vlivu podsvětí.

 

V jedné věci jsem se opravdu nespletla, pohled na tento svět ženskýma očima byl skutečně jiný, než když jsem četla třeba Kmotra. Už jen proto, že ženský svět je prostě jiný. Holky se moc nezapojovaly do žádných divokých obchodů s drogami, nemanipulovaly politikou, ani se nezabývaly ničím vyloženě kriminálním. S tím je potřeba počítat. V knize nejsou divoké honičky v autech, přestřelky mezi drsnými bossy a potoky krve. Sem tam sice dojde na nějaké krvavé vyřizování účtů, ale dámy nepatří mezi rodiny vysoko v hierarchii mafie. Není potřeba mít však obavy, že by se kniha do problematiky nenořila dost. Když žijete v New Yorku v té době, jste italská rodina přistěhovalců a úspěšně podnikáte v půjčkách, hazardních hrách a podobných věcech, jednání s mafií, úplatkům a další podsvětní špíně se prostě nedá vyhnout.

Kniha je hlavně ženským románem, ukazujícím životní osudy čtyř různých žen. Mafiánské prostředí je vlastně spíš jen rámec, který je jednak dost atraktivní a jednak motivuje hrdinky k trochu jiným řešením životních situací. V zásadě ale řeší podobné věci, jako jiné ženy. Hledají své místo ve světě a v rodině, prožívají manželský život, jsou matkami… A do toho využijí příležitosti v nepřítomnosti svých manželů otočit směřování rodiny dál od kriminální minulosti.

Příběh se mi líbil a skvěle se četl. I když kniha byla poměrně dlouhá, neměla jsem pocit, že bych se topila v nějaké zbytečné omáčce. Autorka píše poměrně jednoduše, bez nějakých příkras, což by mě možná jindy mrzelo, ale tady to nevadí. Doba a prostředí jsou atraktivní sami o sobě a není potřeba jejich přitažlivost nijak zveličovat. Autorka se soustřeďuje hlavně na své hlavní hrdinky, jejich muže, děti a rodinný život. Nevynechá však ani to, co na knize láká – mafiány. Jsou tu, intrikují, obchodují, vydírají a vraždí. A všechno tohle se rodiny a hrdinek přímo dotkne.

Osobně si říkám, že se hrdinkám zdánlivě dařilo dosáhnout svého až moc snadno, ale nebylo to úplně tak. Zkusily si svoje, jen autorka to zlé nezdůrazňovala zase až tak moc. Nevyžívá se v brutalitě a potocích krve, i když násilná smrt se rodině taky úplně nevyhne a některé scény jsou kruté i bez přílišného zveličování. Líbilo se mi i to, že se autorka nepouštěla do nějakých žhavých erotických scén, jak je tomu v poslední době zvykem. Tahle kniha si drží dobovou úroveň a styl vyprávění tomu odpovídá.

 

Jako „gangsterku“ pro ženy mohu knihu klidně doporučit. Pokud jste čtenářka, které se líbí zajímavé osudy a hrdinky, které nejsou od nátury silné, ale život je donutil, aby se silnými staly, nejspíš vám kniha sedne do vkusu.


Za laskavé poskytnutí knihy moc děkuji Nakladatelskému domu Grada. 

Pokud se chcete podívat do New Yorku předválečných a válečných let, najdete knihu zde.





Další knihy autorky na bloGu:

Vařila jsem pro Picassa

 

O knize:

Autor: Camille Aubray

Překlad: Věra Kotábová

Vydal: Nakladatelský dům Grada (Metafora)

Rok vydání: 2021

Počet stran: 436

 

 


2 komentáře:

TheMellory řekl(a)...

Tuhle knihu jsem si nechala utéct, ale nevypadá vůbec špatně. :)

Nikolaoss řekl(a)...

To není, vlastně mě docela příjemně překvapila, i když byla trochu o něčem jiném, než jsem čekala. Díky za komentář a přečtení :)