9. 1. 2016

Isabela: Neohrožená královna



Autor: Colin Falconer
Rok vydání: 2014
Nakladatel: BB/art


Anotace:

Isabele je pouhých dvanáct let, když je provdána za anglického krále Eduarda II. Pro francouzskou princeznu je to láska na první pohled, ale Eduardovo skrývané tajemství hrozí zničit nejen její lásku, ale i anglické království. Isabela musí volit mezi rodinou a zájmy říše. V sázku dává i vlastní život, aby zachránila království.
Colin Falconer předkládá čtenářům další z kritikou oceňovaných románů, jimž neschází ani čtivost, ani historická věrnost. Příběh královny Isabely vypráví osudy jediné ženy, která kdy zaútočila na Anglii a vyhrála. Tato historická událost, která i po staletích zůstává v Anglii tabu, změnila dějiny.

Můj názor:

Po bok mých oblíbených spisovatelek historických románů jsem tentokráte postavila muže. A vychvalovaný pan Falconer obstál se ctí :) Ne že bych od něj nic nečetla, ale jeho román Harém mě moc neoslovil. Šanci tedy dostala Isabela.

Hlavní hrdinkou knihy je Isabela Francouzská a poprvé se s ní setkáváme u příležitosti její svatby s anglickým králem Eduardem II. Vše začíná velice slibně, král je mladý a pohledný, Isabela sice ještě dítě, ale dítě francouzského krále, které je odmalička připravováno na „práci“ královny. Ona se do krále zamiluje snad na první pohled a je odhodlána splnit svoji povinnost – být dobrou manželkou a královnou. On … no tady nám idyla končí … on je všechno jen ne dobrý král a manžel.
Přiznávám, že o tomto královském páru jsem nevěděla téměř nic a tak jsem už téměř od začátku knihy nestačila valit oči (a žhavit google). 

Mladá Isabela přijíždí jako novomanželka do Anglie, kde ovšem nejsou věci tak, jak očekávala. Postupem času zjišťuje, že její manžel, ač z počátku milý a příjemný, dává před ní přednost jistému Piersi Gavestonovi, který je sice představován jako rádce a nejbližší přítel, ale věci se mají poněkud jinak. Silná a cílevědomá Isabela poznává, že její manžel je především slaboch, vládnutí ho moc nebaví a podléhá vlivu Gavestona do té míry, že to je neúnosné pro jeho vlastní šlechtice.
Díky Gavestonovi také dojde k první vnitřní vzpouře pánů proti králi – požadují jeho vyhoštění ze země. V té době se také vyostřuje konflikt se Skoty. Po smrti Gavestona se nám na scéně objeví další oblíbenec Despenser, který je snad ještě hamižnější a nenechavější než ten první, takže další vzpoury na sebe nenechají dlouho čekat. A slabý král Eda nedělá nic – ustupuje, utíká, prohrává. Mezitím Isabela, která má již čtyři děti a definitivně přišla o iluze o svém manželství  a především o manželovi, odjíždí do Francie, aby dojednala mírovou dohodu …

V knize tedy zažijeme několik vzpour šlechty proti králi, válku se Skotskem – jinými slovy velice bouřlivé a politicky nestabilní období anglických dějin. Poznáme slabého a ovlivnitelného krále, několik šikovných manipulátorů, kteří jej dokážou zdatně využívat ve své cestě nahoru a především silnou a schopnou královnu, která sice není bez chyb, ale snaží se v rámci své situace dělat, co může.
Postavy jsou dobře napsané, i když se autor nijak zvlášť v jejich myšlenkových pochodech nepitvá, tak mohou někdy působit trochu nedotaženě. Občas jsem měla pocit, že ne úplně přesně chápu motivy jejich jednání. Isabelu si člověk oblíbí hned a fandí jí, u Eduarda toto nějak nejde. V podstatě vzbuzuje něco mezi lítostí a odporem a bylo by pro něj lepší, kdyby králem vůbec nebyl, protože je jasné, že do životního štěstí má daleko. Smutná postavička, která na co sáhne, to pokazí a nakonec se uchýlí k pomstě bez ohledu na následky pro celou zemi.

Všechnu čest musím (a ráda) vzdát panu Falconerovi, který píše čtivým způsobem a ačkoliv kniha je nabitá událostmi, nemá čtenář pocit, že by se prokousával dějepisnou učebnicí.  Nicméně je škoda, že kniha byla tak krátká, myslím, že toto historické období by dokázalo zaplnit podstatně více stránek a i tak by se kniha stále četla prakticky sama :). Od skalních fanoušků Falconera jdou zvěsti, že oproti ostatním je tato kniha pod jeho běžnou úrovní, ale já srovnání nemám, takže za mě se jedná o příjemný a oddechový historický kousek.


Knihu můžete zakoupit zde a já děkuji Palmknihám za recenzní výtisk.


Žádné komentáře: