10. 10. 2012

Ramses Prokletý… láska až do smrti a možná i déle …


Autor: Anne Rice
Rok vydání: 2003
Nakladatel: NetopejrAnotace:

Jméno světoznámé autorky Anne Riceové je v čtenářských myslích neodděliteně spjato s upíry, zejména s jejich neuvěřitelnou ságou, již jsme si pod názvem Interview s upírem mohli nejen přečíst, ale také shlédnout v kině. V knize Ramses Prokletý se ale od svých oblíbených postav odchýlila a pustila se rovnou do dalekého Egypta. Ani o píď se však neodchýlila od svého chvályhodného předsevzetí nabídnout pokaždé něco nového, netradičního, překvapivého. Jste si jistí, že mumie, kterou davy turistů okukují ve vitríně káhirského muzea, je skutečně slavný faraon Ramses Veliký osobně? Víte určitě, že se nikdy nemohl setkat s královnou Kleopatrou? Věříte, že Anglie za časů průmyslové revoluce by neměla starověkému vladaři co nabídnout? Pak vás můžeme ujistit, že po přečtení téhle nevšední knihy budete mít na mnohé otázky úplně jiný názor. Při tom se samozřejmě pobavíte suchým humorem britských gentlemanů, dojmete nad nějakou tou láskou a zaskřípete zuby nad padoušstvím zlosynů. Chcete víc? Čtěte!

Můj komentář:

Kniha začíná v Egyptě, kde anglický archeolog vyhrabe neporušenou hrobku. Nález století! Co na tom, že na vchodové desce se to hemží kletbama a nechybí varování před vstupem. Šupky dovnitř!
V hrobce, či spíše pracovně, spočívá mumie Ramsese Velikého, který sám sebe v nalezených svitcích označuje za nesmrtelného.
Pravda je taková, že se kdysi za válek s Chetity napil nápoje nesmrtelnosti a prostě se mu umřít nepodařilo – ne že by se tedy nesnažil :). Po vztahu s Kleopatrou, která (jak víme) spáchala sebevraždu, se nešťastný Ramses nechá zamotat do obinadel a uložit do hrobky-pracovny ke spánku, který měl být věčný, jako by byla smrt.
No nevyšlo mu to. Dobrovolná samotka v hrobce skončila v době průmyslové revoluce.
Mumie je převezena k vystavování do Londýna. S čím ovšem nikdo nepočítal je to, že se po dobrém naslunění probere k životu.

V Londýně, hned po probuzení zachrání život krásné archeologově dceři Julii a zamiluje se do ní. Aby nebyla nuda, ona do něj taky. Chudák původní milý a hodný snoubenec dostane kopačky, protože Ramses je prostě neodolatelný. Julie mu pak dělá průvodce po moderním světě a nakonec si zajedou i na výlet do Egypta.
Zde se věci malinko komplikují, když Ramses narazí v muzeu na mumii Kleopatry a neodolá tomu ji oživit. Kleopatra ovšem byla původně skutečně mrtvá – po probuzení po dvoutisících letech by tedy potřebovala důkladnou péči špičkového psychologa. Jako koníčka si najde zabíjení lidí a pomstu Ramsesovi, což věci příští poněkud komplikuje.

Rovnou musím říci, že se nejedná o žádnou náročnou četbu, je to absolutní oddechovka. Dalo by se říci, že jde o napínavou, lehce hororovou červenou knihovnu :). Rozhodně je dobře napsaná a člověk nemá chuť ji odložit, dokud nepřečte aspoň další stránku. A pak další …
Od počátku jsem fandila oživlé mumii a doufala v romantický konec, cosi mi ale říkalo, že nejspíš nebude nebo alespoň ne takový, jaký bych si představovala :). Spletla jsem se – romantický konec byl. Pokud teda máte rádi romantické konce a trochu tajemna, knížku si určitě přečtěte.
Má jedinou nevýhodu, není k sehnání. Alespoň tedy ne ve své původní papírové podobě.

Žádné komentáře: